pszichológia roham pánikzavar pánik pánikbetegség
Nem kapok levegőt. Megint. Most biztos meghalok. Érzem ahogy megszűnök. Ez de hülyén hangzik... Pedig tényleg. Érzem. Ez most a vége. De fura, érzem, ahogy nem érzem. Baromság - tudom, de ez van. Vagy most tényleg? Nem. Megint hülye vagy. 26 éves, egészséges nő vagy, hogy a viharban halnál meg csak úgy tévénézés közben?! Fejezd be. Nincs most erre idő. Halj meg máskor. James Bondnak is ment...

Énekóra volt. 6. osztályos voltam az általános iskolában, és minden a megszokott kerékvágásban zajlott. Skáláztunk, kottáztunk, leveleztünk a pad alatt - ahogy minden tisztességes diákhoz illik. Aztán hirtelen valami történt. Nehéz körülírni, hogy mi. Egyszer csak egy szörnyű érzés fogott el a semmiből. És amikor azt mondom, hogy a semmiből, azt úgy is kell elképzelni.

Mindenki izgult már, vagy félt valamitől, esetleg volt rossz megérzése egy helyzettel kapcsolatban. De ezeknek a dolgoknak általában van tárgyuk: "izgulok a vizsga miatt", "félek a pókoktól", "úgy érzem rosszul fog elsülni ez a terv". Akkor azon a bizonyos énekórán, valami hasonlót éreztem, csak hiányzott ez a bizonyos tárgy.

Forrás: Getty Images/Jb-Yapr

Rettentő, megbénító félelem lett úrrá rajtam. Biztos voltam abban, hogy valami szörnyűség fog történni, valami megmagyarázhatatlanul borzasztó. Csak épp azt nem tudtam, hogy ez mitől van.

Ugyanott ültem, ugyanazt csináltam és ugyanazokkal voltam körülvéve, mint mindig. Egyszerűen nem volt semmi értelme az egésznek. Érdekes, mert ilyenkor valahogy hipergyorsan eljut az ember arra a következtetésre, hogy megbolondult. Még ha „csak" 12 éves is. Nos, hát így indult.

Pánikbetegség – Pánikzavar?

Hát akkor megnevezném irományom témáját: a Pánik. Betegség? Zavar? Nevezhetjük akárhogy, alapeleme a pánikroham. Pánikrohamot bárki átélhet élete során. De hogy valaki mitől lesz pánikbeteg, az a gyakoriságtól és fennállástól függ.

Az Amerikai Pszichiátriai Társaság kritériumai:

1. Ennek az igen heves szorongás érzetnek váratlan helyzetben kell bekövetkeznie.
2. Illetve legalább négy ilyen rohamot kell átélni, négy héten belül – valaki szerethette a 4-es számot a diagnoszták körében.
3. Vagy egy rohamot, melyet legalább egyhónapos újbóli rohamtól való félelem követ.

Azért még senki ne kezdjen el strigulázni! Ahogy említettem, bárki átélhet 1-1 pánikrohamot élete során, de ez az emberek 95%-nál egyszeri és elszigetelt alkalom, és nem válik pánikbeteggé. Vagy pánikzavarban szenvedővé? Ez a megnevezés mindig is izgatta a fantáziámat, később ki is fejtem miért. De előbb nézzük meg közelebbről a pánikrohamot – hipochonder olvasókat rögtön arra kérném, most fejezzék be az olvasást, amíg még nem késő.

Tünetek: milyen is egy pánikroham?

A bevezetőben főleg érzésekről beszéltem. Most, hogy az előző bekezdésben icipicit szakmáztam, visszatérnék egy kicsit saját élményeimhez - hiszen ebben tudok a leghitelesebb lenni.

Szóval, kitartó és kemény munka árán, sikerült elérnem, hogy megkapjam a „pánikbeteg" jelzőt.

Az első rohamom után nagyjából fél évig nem voltam hajlandó iskolába menni. Szerencsére fantasztikus tanáraim voltak és még fanatsztikusabb családom van, ezért ezt sikerült megoldani anélkül, hogy tanulmányaimban bármennyit is csúsztam volna. De hát lássuk be, azért lehetett volna ez másképp is...

Forrás: iStockphoto/Tom Wang

És hogy milyen is egy ilyen roham? Változatos.

Van fény az alagút végén. – Meg lehet oldani. – Minden jó, ha a vége jó. – ésatöbbi

Nagyon sokat tudnék írni erről a témáról. Tényleg. De van egy nagyon szigorú vezető szerkesztőnk, aki leharapja a fejem, ha túllépem a meghatározott leütésszámot. Úgyhogy rátérnék arra, hogy mi az, ami nekem segített. Ezen a ponton utalnék vissza az elnevezéses mizériámra. Számomra a pánikbetegség nem betegség. Ha választanom kell a két fenti megnevezés között inkább a pánikzavarra tenném a voksom. Szőrszálhasogatásnak tűnik, de szerintem mégis fontos.

Ha valamiben benne van, hogy „betegség", óhatatlanul elkezd azért harcolni az ember, hogy ki- vagy meggyógyuljon belőle.

Én is ezt tettem. Egészen addig – jelzem ez a pont kb. 10 évvel az első rohamom után volt – amíg nem jutottam el a felismerésig, hogy én nem vagyok beteg.

Egy olyan ember vagyok, aki a kelleténél – ami szintén relatív – többször él át pánikrohamot, de így is tud teljes életet élni.

Elfogadtam azt, amit előtte szégyelltem, és az a durva, hogy segített. Nem is keveset!

Az elfogadás mellett a humor volt a másik fegyverem. Gyakran előfordul, hogy mikor érzem, hogy valami nem kerek és ebből roham lehet, próbálom elütni egy poénnal. Önirónia, a legjobb!

És még egy dolog: beszélni, beszélni, beszélni. Még ha egyedül is van az ember, és hangosan kimondja: "Itt állok és attól rettegek, hogy agyvérzésem és szívrohamom van egyszerre" – hát hogy is mondjam, valahogy elszáll az ihlet.

Forrás: Getty Images/Annette Birkenfeld/Fotografixx

Zárásként hozzátenném, véleményem szerint nincs szuperbiztos megoldás a pánikzavarra. És ez alatt nem azt értem, hogy nincs megoldás, hanem azt, hogy nincs egyetemes megoldás.

Mindenkinek más segít, sokaknak a gyógyszer, hosszú pszichoterápia, csoportterápia, család, barátok, kiskutya, nagykutya, meditáció, természetgyógyászat, stb. A lényeg, hogy rá kell találni, és utána - ahogy mondani szokták -, megy a dolog, mint ahogy az a nagy könyvben meg van írva.

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.