pszichológia szüléspárti gyereknevelés gyerekvállalás
Szüléspárti és szülés ellenező cikkeink nagyon megmozgatták a fantáziátokat. Olvasói levelek, kommentek, vallomások, anyázások, egymás melletti/ egymás elleni kiállások záporoztak a témával kapcsolatban. Ezért megkértük házi pszichológus csapatunk tagját Dórit, hogy elemezze kicsit, mi okozza ezt a sok indulatot a témával kapcsolatban!

Nő vagyok. Ezért életem során többször szembesültem már a ténnyel, hogy ha a hagyományos keretek között szeretnék gyereket, akkor nincs mese: szülnöm kell. Ezt a felfedezést különböző életszakaszaimban, különbözőféleképpen értékeltem...

És most nem egy gyönyörű és megható fejlődésútra gondolok, amikor az éretlen lány, ahogy minél több dolgot megtapasztal az életből, ráeszmél, hogy milyen csodálatos dolog életet adni. Fityfenét! Nagyobb kilengéseket éltem és élek át, mint amit egy Liszt rapszódiában tapasztal az ember.

Vajon ez mindenkinél így van?

Forrás: Getty Images/Milan_Stojkovic

Egy kisbaba, hát nem cuki?!

Szerinted nem? Hát ne ostorozd magad, ettől nem vagy rossz ember. Sőt, ettől még nyugodtan vállalhatsz gyereket. Én is sokszor éreztem ezt, és érdekelt, hogy bennem van-e a „hiba"? Vagy azért egy ilyen gondolat még nem egyenlő azzal, hogy szociopata vagyok? Ezért beszélgettem - sokat -, barátnőkkel, kolléganőkkel, meg általában nőkkel - akiket alig ismertem -, és azzal is aki világra hozott történetesen éppen engem.

Ezen beszélgetések alapján arra jutottam, hogy nincs korreláció aközött, hogy valaki szétolvad ha meglát egy kisbabát és aközött, hogy valaki készen áll a gyermekvállalásra. Mi több, ez az érzés változhat.

Forrás: Getty Images/Yuri Arcurs Peoplelmages.Com

Míg néhány éve, eret tudtam volna vágni, amikor valaki azt ecsetelte, hogy mennyire cukin alszik a kisbabája, most akár egy órán át tudom bámulni, ahogy egy csecsemő alszik, és ha eközben grimaszol vagy megfordítja a fejét, az olyan izgalmasnak tűnik, mint a legdurvább akciófilm csúcspontja.

Ettől most akkor már jobban fel vagyok készülve az anyaságra?

Objektíve semmi nem változott, szubjektíve viszont rengeteg minden. És szerintem ebben van a kulcs.

A tökéletes alkalomra várunk

Gyakran halljuk pároktól, hogy akkor vállalnának gyereket, amikorminden klappol. Megvan a tökéletes anyagi háttér, a tökéletes életkörülmények, a tökéletes összhang és a tökéletes időzítés. Ez végülis ésszerű, hiszen nem arról van szó, hogy orchideát vagy szerelempáfrányt vegyenek-e, hanem egy emberi lény sorsát irányítják.

Forrás: iStockphoto/ChristinLola/Cg

Amit viszont szerintem sokszor elfelejtenek, hogy a „tökéletesség" nem egyetemes fogalom. Egy szubjektív és módfelett relatív fogalomról beszélünk, amit mindenki maga definiál. Ami tökéletes az egyik embernek, közel sem az egy másiknak. És itt jön csak képbe a szubjektivitás igazán.

Ha számomra nem járja, hogy nem találom szupercukinak a kisbabákat, nem érzek késztetést arra, hogy elolvassam az összes eddig megjelent irodalmat a gyereknevelésről, és nem vagyok képes látástól mikulásig csak a gyerekemről beszélni, akkor nem fogom magam felkészültnek érezni.

Nem azért, mert ezek MINDENKÉPP KELLENEK a gyermekvállaláshoz, hanem azért mert SZERINTEM ezek a minimum feltételek a gyermekvállaláshoz. Remélem elég érzékletes a különbség.

A tökéletes alkalmat mi teremtjük meg magunknak, és ehhez az szükséges, hogy ismerjük magunkatés a párunkat annyira, hogy tudjuk, számunkra mi a „tökéletes". Ha ez meg van, könnyebben leperegnek a kétségek, vagy ha nem teljesen férünk bele a mainstream „ez kell hogy jó szülő légy" trendekbe. Ehhez kell egy nagy adag önismeret, aminek a kifejlődését erősen gátolja, ha energiáink nagy része arra megy el, hogy izomból bizonygatjuk a környezetünknek, hogy szülni a csak társadalmi konvenció/szülni szent kötelesség.

A gyermekvállalás nem fenékig tejfel

Nekem még nincs gyerekem, tehát csak a környezetemben tapasztaltakra tudom alapozni a meglátásaimat. És úgy látom, hogy azért mert újszülött érkezik a családba, az emberek nem kerülnek hirtelen egy Disney mesébe, és énekelnek naphosszat miközben mindenki a legnagyobb boldogságot éli át. És ez így van rendjén.

Attól még nem vagy rossz ember, mert néha megfordul a fejedben, hogy biztos, jó ötlet volt-e ez a bömbölő gyerek, vagy tuti készen állsz-e az anyaságra/apaságra, esetleg még van-e lehetőség új életet kezdeni Hawaii-in. Szerencsére nem az 1984 című regény hősei vagyunk, és nem visz el a gondolatrendőrség.

Forrás: Getty Images/Jasmina007

Anno valószínűleg a párkapcsolatoddal összefüggésben is felmerültek benned kétségek - ő az igazi? Biztos, hogy vele akarok megöregedni? Aztán szépen megválaszoltad ezeket a kérdéseket, és nem érezted magad "szarnak" csak, mert megfordultak a fejedben.

Most pedig néha egy cuki babával vagy gyerekkel kapcsolatban merül fel benned egy-egy hasonló kérdés. Ettől még nem kell elásni magad! Sokkal nagyobb kárt teszel, ha ezeket a gondolatokat elnyomod, mintha átéled ezeket, és aztán helyretéve őket továbblépsz.

Nyugi, nem valószínű, hogy úgy döntesz, árvaházba adod a gyereket, hiszen tudod, a múltkor is, amikor "úgy" mosolygott rád és bújt oda hozzád, teljesen elfelejtetted az összes rossz érzést és gondolatot.

A lelkiismeret furdalást magunknak okozzuk - ezzel általában mindenki tisztában van - viszont azt gyakran elfelejtjük, hogy mi is tudjuk elmulasztani.

Beszélni, beszélni, beszélni

Úgy látom, sok anyuka és apuka nem beszél eleget egymással és másokkal az esetleges negatív érzéseikről. Ennek hátterében főleg a szégyen áll, hiszen ki vallaná be szívesen, hogy például múltkor mikor a kisfia a legnagyobb átéléssel ecsetelte, hogy mennyire izgalmas új számítógépes játékot talált, az egyetlen gondolata csak az volt: „hol érdekel ez engem?"

Pedig nyugodt szívvel meg lehet, sőt meg is kellene osztani ezeket egymással. Egyrészt mert rájövünk, hogy nem vagyunk egyedül az ilyesfajta gondolatokkal, másrészt mert olyan más nézőpontokat ismerhetünk, meg amik nekünk is segíteni tudnak a jövőben.

Tehát azt tudom tanácsolni, hogy ne csak a szipi-szupi dolgokat osszuk meg egymással, hanem a kevésbé csillámporosakat is. Szinte garantálni tudom, hogy ezek a beszélgetések sokszor sírva nevetős sztorizgatásba mennek majd át.

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.