energia erőforrás Energy Globe Award fenntarthatóság tervező jövő innováció divat
Idén először Magyarország is képviselteti magát az energiavilág Oscarjaként ismert Energy Globe Award nemzetközi versenyen. A hazai megmérettetésen olyan fenntarthatósági kezdeményezések versenyeztek egymással, amelyek már a jövőbe mutatnak. Illetve a jelenbe, hiszen, hogy milyen lesz a jövőnk, az most dől el.

A fenntarthatóságról nap mint nap sokat hallunk, és úgy gondolom: a Föld erőforrásainak kímélése mindannyiunk céljának kellene lennie. Ehhez például fogyasztási szokásaink átalakításával és jelentős csökkentésével tudnánk hozzájárulni.

A fogyasztói társadalom azt sugallja, hogy naprakésznek kell lennünk, és mindig kell valami újat vásárolnunk, mert ha nem így teszünk, akkor lemaradunk. A fast fashion márkáknak és az olcsó kínai áruknak köszönhetően töménytelen mennyiségű ruhát állítanak elő minden nap, amelyek silány minőségük miatt elég gyorsan a kukában landolnak. Pedig gondoljatok bele, 20-30 évvel ezelőtt a kinőtt ruháinkat továbbadtuk a szomszédoknak, és ha egy darabhoz ragaszkodtunk, az sok éven át hűen elkísért bennünket. Ma teljesen más világot élünk. Rajtad is múlik, hogy viszonyulsz az újrahasznosított és időtálló darabok vásárlásához!

Forrás: E.ON

Nemcsak a külföldi tervezőknek fontos ez a misszió, hanem a hazai divat fronton is megfigyelhető ez a tendencia. Az Energy Globe Magyarország díjátadó gálaestet - stílusosan - három innovatív magyar tervező bemutatója is színesítette. Mindhármuk a hulladékok felhasználására, az alternatív anyaghasználatra és a slow fashionre hívja fel a figyelmet.

Vetlényi Alma, a Gombold Újra tavalyi nyertesének ECOllectionje az újrahasznosítás jegyében született. A tervezőnő kizárólag természetes anyagokat, lent és pamutkeveréket használt. Továbbá figyelt arra, hogy a kivitelezés során ne keletkezzen szabászati hulladék. A táskák újrahasznosított kávézsákokból és kenderkötélből készültek.

Forrás: E.ON
Forrás: Polyák Attila

Abigail Wirth, alias Bakó Dorina a tárgyak felhalmozását mutatta be izgalmas kreációin keresztül. Az újrahasznosítók ellentéte a céltalan gyűjtögetők csoportja, akik csak lomokkal veszik körbe magukat, de azokat eszük ágában sincs a jövőben felhasználni.

A haszontalan kacatok és hulladékok azonban újra termékként vagy művészeti alkotásként is formát tudnak ölteni. Az applikációk, a különböző anyagok egymás mellettisége és az aprólékos kidolgozottság a fast food és a fast fashion után szabadon megteremti a "fast art"-ot.

Forrás: E.ON
Forrás: Polyák Attila

Igazán futurisztikus Györök Bori Polar ökokollekciója, amelynek különlegessége az, hogy a darabok világító részekkel vannak feltuningolva. Bori az esztétikumot és a tudományt ötvözte, hogy fenntartható és etikus darabokat hozzon létre.

Forrás: E.ON
Forrás: E.ON

Nyitókép: E.ON

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.