betegség orvos válaszol gyógyszer antibiotikum
Az antibiotikum: sokan ellenzik, sokan támogatják, és vannak olyanok is, akik akkor is szedik, amikor semmi szükség nem lenne rá. Így a nátha-, influenza-, takonykór- és megfázásszezon elején ideje egy kicsit körbejárni alaposabban ezt a kérdést.

Mikor és hogyan kell antibiotikumot szedni?

Elsőként jó tisztázni, hogy az antibiotikum szedésének több oka is lehet. Ma már nagyon sokféle antibiotikum létezik, speciálisan kifejlesztve a különböző problémákra. Egy orvos felírhatja:

  • egy komoly műtét után prevenciós okkal, hogy megelőzzön egy fertőzést, ami veszélyeztetheti a gyógyulást
  • vagy lehet egy már fennálló fertőzés megállítása érdekében is alkalmazni
Forrás: Shutterstock

Mivel a gyógyszer komoly mellékhatásokat okozhat - leggyakrabban a bélrendszerünkben - így szabályok vannak rá, mikor és kinek kell szednie a tablettákat.

Fontos, hogy mindig be kell szedni a felírt mennyiséget, mert az antibiotikum kúraszerűen működik. Így, ha a páciens hamarabb abbahagyja a gyógyszer szedését, a tünetek múlásával nem lesz hatásos a felírt szer. Akár még a fertőzés is visszatérhet erősebb formában.

Vannak azonban olyan esetek, amikor teljesen felesleges antibiotikumot szedni, mert nemhogy nem használ, de még árt is a bélflórának. Ilyen például egy vírusos eredetű nátha vagy a torokgyulladás. Sajnos sokan már megszokásból is az antibiotikumhoz nyúlnak: orvosok, betegek egyaránt. Pedig a túl sok tabletta szedése egy idő után immunissá teszi a kórokozókat, amelyek így legközelebb nem fognak reagálni az antibiotikumra.

Milyen mellékhatásokat okoz a kúra?

Mint majdnem minden gyógyszernek, az antibiotikumnak is lehetnek mellékhatásai. A szer elsődleges feladata a "rossz" baktériumok elpusztítása, ám sajnos eközben sokszor a "jó" baktériumok is áldozatul esnek. Leggyakoribb probléma ilyenkor a bélflóra felborulása. Ez sokszor hasmenéssel, hasi fájdalmakkal vagy hányingerrel jár, amelyek nagyon megnehezítik a mindennapokat.

Forrás: Shutterstock

Mit tehetünk a mellékhatások ellen?

Fontos, hogy ne várjuk meg, míg ezek a mellékhatások megjelennek! Akkor ugyanis sokkal nehezebb dolga lesz a szernek, ha utólag kell ezeket a problémákat csillapítani. Az antibiotikum felírásával egy időben kérdezzük meg orvosunkat, milyen probiotikus készítményt javasol gyomrunk védelmében! Ugyanis nemcsak a gyógyszerek lettek az idővel egyre specifikusabbak, a mellékhatásokat elkerülő szerek is sokat fejlődtek. Így az antibiotikummal egy időben elkezdhetjük szedni a kifejezetten nekünk legmegfelelőbb probiotikumot. Emellett még támogathatjuk a szervezetünket különféle joghurtokkal, amik szintén megkönnyítik a "jó" baktériumok munkáját.

Normális esetben, ha az antibiotikum nem okozott mellékhatást, a probiotikum használatát is abbahagyhatjuk ugyanakkor, mikor a gyógyszer szedését. Abban az esetben, ha a gyomorpanaszok a kúra befejeztével is fennállnak, 5-10 napig folytathatjuk a gyomorvédő szedését. Ha ezek után sem enyhülnek a panaszok, akkor mindenképpen konzultáljunk az orvosunkkal!

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.