internet félelem gyerek ijesztő Momo
Életem első osztálykirándulásának első éjszakáján Judit egy rémtörténetet mesélt. Klasszikusan, az arcát megvilágító zseblámpával. Körben ültünk a szőnyegen, és egyre hevesebben dobogott a szívünk, valódi félelmet éreztünk.

A történetben szereplő várkastély szelleme rémisztőbbnél rémisztőbb dolgokat tett, míg végül a drámai csúcsponthoz érve a mesélő szövetségese hörögve benyitott a szobaajtón. Sikoltozva bújtunk a paplan alá, és valóban rettegtünk. Egészen addig, amíg fel nem kapcsolták a lámpát, és kiderült, hogy a hörögve belépő szellem az egyik osztálytársunk. Ezután megkönnyebbülten kacagtunk együtt, kinevettük a saját félelmeinket, az ijedtségünket, a szörnyet.

Igen, most az fog jönni, hogy régen minden jobb volt.

Az, hogy gyerekként ijesztgettük egymást, hozzátartozott a gyerekségünkhöz. Vérfagyasztó történetek és félelmetes kihívások: "Úgysem mered!" - mondta nagyapámnak a többi legény, mielőtt belépett a temetőbe, hogy bátorságát egy fejfa ellopásával bizonyítsa.

Így volt ez minden korban. És hozzátartozik ez a mai gyerekek világához is, csak nekik már mások az eszközeik. Nekünk egy zseblámpa volt az összes technikai felszerelésünk, ma viszont itt az internet, az okostelefonok, a tabletek és a laptopok.

Forrás: Shutterstock

A gyerekeink ma ugyanúgy ülnek a virtuális térben, mint ahogy mi ültünk azon a szőnyegen, csak már nem a várkastély szellemével riogatják egymást, hanem például Momoval.

De ki ez a Momo?
Momo egy internetes horrorfigura, aki leginkább WhatsAppon és Facebookon keresi áldozatait, főleg gyerekeket és tinédzsereket. A zaklatás részeként a gyerekeknek félelemkeltő üzeneteket vagy videókat küld, akár a gyerekre nézve veszélyes feladatokat ad, amit ha nem hajtanak végre, azzal fenyegeti meg őket, hogy elmegy értük éjszaka.

Míg mi a saját fantáziánkkal alkottuk meg a szellemet, a gyerekeink készen kapják ezt a nagyszemű, gonosz vigyorú, csirkelábú lényt, aki már nemcsak kinevet, ha "úgysem mered", hanem komoly retorziókkal fenyeget. "Ha nem teszed meg, éjszaka eljövök érted."

Míg mi a történet végén felszabadultan nevettünk egymáson, addig a mai gyerekek a szobájuk magányában, egyedül élik meg ezeket a félelmeket - és itt nincs a történet végén feloldás. Csak a frusztráció és a félelem.

A fiam éppen a veszélyeztetett korcsoportban van, úgyhogy időnként leülünk beszélgetni vele az internetezés előnyeiről és hátrányairól. Csakhogy ez nem olyan egyszerű, mint ahogy hangzik. Életkori sajátosság, hogy úgy gondolja, a szülei "elavultak". Anya és apa nincs képben, nem értik a vloggerek, e-sportolók és trollok világát, hogyan is tanácsolhatnának hát bármi használhatót? Úgyhogy inkább kérdésekkel kezdem, hagyom, hogy ő mesélje el, milyen ez a világ. És a kérdéseimmel próbálom rávezetni arra, amit mondani szeretnék neki:

"Szerinted kik azok, akik számukra ismeretlen emberekkel próbálják felvenni a kapcsolatot?" "Mit gondolsz, elfogadjam egy ilyen ember jelölését?" - számára úgy tűnik, ő tanít engem. Én pedig hagyom.

Aztán ha túl vagyunk ezen a kezdőkörön, ugyanazt mondom neki, amit nekem is mondtak a szüleim: "Ha valami bajba kerülsz, azonnal szólj, mert a megoldásra fogunk koncentrálni és nem a büntetésre." Nem fogom elvenni tőle a telefont, hanem megtanítom neki, hogy hogyan kezelje az ilyen helyzeteket. Hiszen ha elveszem, és letelik a büntetés, ugyanolyan csapdákba fog belesétálni, csak már nem fog szólni róla.

És mit tennék, ha egyszer csak egy modernkori mókának szánt horrorisztikus lény fenyegetné? Nem bagatellizálnám el a félelmét, hiszen az valós, valóban átéli. A félelme tárgyát igyekeznék nevetségessé tenni. A szörnyet, és az embert a szörny mögött. "Felkapcsolni a lámpát", ahogy életem első osztálykirándulásának első éjszakáján történt.

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!"Forrás: Shutterstock ""kibeszélő "

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.