betegség Baranyai Kata félelem menstruáció kór endometriózis fájdalom
Ha valakit elüt egy autó, akkor nem kérdés, hogy az illető segítségre szorul - lehet akár a barátod, a családtagod, a munkatársad, vagy még akár egy idegen is.

Ám, ha "csak" láthatatlan tünetekkel küzd az illető - legyenek azok bármennyire is fájdalmasak -, akkor megeshet, hogy senki nem vesz komolyan: sem az orvos, sem a családtagok, sem a barátok. Elbagatellizálják a szenvedésed, mondván: "Nem fájhat az annyira!"

Igen, az endometriózisról beszélek...

Ma a világon mintegy 176 millió nő él endometriózissal, minden 10. fogamzóképes korú nő érintett! A betegség kialakulásának oka ismeretlen, legvalószínűbb, hogy a méhnyálkahártya sejtekhez hasonló sejtek kerülnek a méh üregén kívülre. Teljesen úgy viselkednek, mintha a méh üregében lennének: hormonhatásra megduzzadnak, és vérzés kíséretében leválnak, csak nem tudnak kiürülni, mert nem áll rendelkezésükre semmilyen kivezető nyílás (hüvely).

Ennek hatására vér és gyulladásos fehérjék szaporodnak fel a kismedencében, ami felrakódások és ciszták kialakulásához vezethet - ezek pedig hegszöveteket alakíthatnak ki. Vagyis a belső szervek összehegesednek, ami meddőséget okozhat. A kór első számú tüneteként a menstruációs fájdalmat és a vérzési rendellenességet tartják számon. A női meddőség egyik leggyakoribb oka, a fájdalom, lehet ciklikus vagy állandó, együtt járhat menstruációval, vizelet- vagy székletürítéssel, és fájhat a szexuális együttlét is. A betegség felismerése a nem specifikus tünetek miatt elhúzódhat - akár évekig is - így nagyon fontos az időben történő körültekintő kivizsgálás.

Pont így volt Katalin esetében is, aki 18 évesen felfázással kereste fel a háziorvosát. Elviekben meg is kapta az ilyenkor szükséges kezelést, de az nem segített - mi több, az állapota rosszabb lett. Egyre gyakrabban látogatta a mellékhelyiséget, majd megjelent a fájdalom és a véres vizelet is. Ijedtében fogalma sem volt, mit kellene tenni, de azt érezte, hogy nagy a baj. Ennek ellenére hiába vizsgálgatták az urológián, nem sikerült kimutatni konkrét problémát.

Eközben pedig egyre rosszabb lett a helyzet: szinte folyamatos felfázással, alhasi fájdalmakkal és kegyetlen - de még nem krónikusan hosszú - menstruációs napokkal küzdött, de látszólag kutya baja sem volt. Az urológián egyenesen azt a választ kapta, hogy minden rendben van. Egyszerűen az átlagnál rövidebb a húgycsöve, ezért könnyebben fertőződik.

Voltaképpen ezt a választ kész is lett volna elfogadni, ha nem keserítette volna meg az életet a lassan állandósuló fájdalom. A sok esetben 7 napos, elképesztően fájdalmas menzesz! A mindent átfogó bizonytalanság, és a torokszorító érzés, hogy valami komoly gond van, de évek óta nincs kézzelfogható diagnózis.

Forrás: Shutterstock



Közben az akkor már 27 éves Katalin orvostól orvosig zarándokolt, hogy valahogy mégis kiderüljön: miért küzd havi rendszerességgel ájulásig menő fájdalommal? Miért nem tud megszabadulni a felfázásos tünetektől, a véres vizelettől? És miért kell attól rettegnie, hogy kiveszik a húgyhólyagját, a húgycsővét, és élete végéig stómazsákkal kell majd élnie? Persze olykor kapott válaszokat és kezeléseket: műtötték, gyógyszerezték, olykor biztatták, olykor ő biztatta saját magát és a családját.

Az pedig már csak járulékos veszteség, hogy nem tudott koncentrálni, hatékonyan dolgozni. Mint ahogy az is, hogy a kívülállók végtelenül közönyösen álltak hozzá. Éppen ezért igyekezett megbecsülni, hogy rátalált a szerelem, a férfi, akit a legnagyobb nehézségek sem tudtak eltántorítani. És hála a küzdelmüknek, ma már szerető családban élnek, kislányukkal és hamarosan születendő iker fiaikkal.

DE sajnos a történet csak félig happy end. Ugyanis az első babájuk idején bele kellett vágni a lombik programba, hiszen addigra már diagnosztizálták, és kezelni kezdték Katalin endometriózisát - melynek a legfájóbb pontja, hogy meddőséget okoz. Ugyanakkor, pont a várandósággal járó hormonális változások segíthetnek a betegség visszaszorításában. Így ha időben nyakon csípik a betegséget, akkor a terhesség gyakorlatilag segít a gyógyításában.

És csodák csodájára, végül Katalinék első kisbabája is természetes úton fogant. Pedig előtte nem sokkal még a méhéért is aggódnia kellett: műtét közben az első orvosa majdnem megcsonkította a méhét. Egyetlen szerencséje, hogy altatás előtt, a beleegyező nyilatkozat margójára odaírta kézzel, hogy nem járul hozzá egyetlen szervének eltávolításához, csonkításához sem. Így aztán megmaradt a méhe.

És végül eljutott az orvoshoz. Dr. Bokor Attilához, a nemzetközi hírű endometriózis specialistához, aki érdemben foglalkozott vele. Neki köszönheti, hogy a speciális műtétek után, a legborzasztóbb percekben sem adta fel, és lassan háromgyerekes anyukaként, endometriózissal küszködve, bizakodva tekint a jövőbe.

Katalin történetét Baranyai Kata jegyezte le.

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Shutterstock

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.