veszteség Kertész Kata önismeret lélek múlt bizonytalanság fájdalom
Mindenki élete egyszer elérkezik ahhoz a ponthoz, amikor találkozik a fájdalma legmélyebb középpontjával. Ez a találkozás előállhat egy haláleset, egy szakítás, egy betegség kapcsán - ami közös, az a veszteségtudatot előidéző életszituáció.

Egymással összemérni, összehasonlítani ezeket az élethelyzeteket felesleges - hiszen a lényegét tekintve azonos a hatásuk: a teljes világösszeomlás az értelemvesztettség érzésével kísérve. Olyan, ami a totális bizonytalansággal szembesít minden embert.

Kiteheted a lelked valakiért, mégis elhagynak. Szentelheted minden óvó figyelmed a gyermeked nevelésére, mégis a fejére eshet egy cserép, és hirtelen elveheti tőled az élet. Minden igyekezeted és szándékod ellenére lesznek meghiúsult álmaid, összetört illúzióid, csalódásaid és fájdalmaid. Biztos vagyok benne, hogy egyszer még a legszerencsésebb emberek is felteszik a kérdést: "Miért történik velem mindez?" Nyugtasson a tudat: a változás az élet törvényszerűsége.

Nem vagyok pesszimista. De napjainkban egyre több ember küzd depresszióval. Egyre többen töltik idejüket azzal, hogy darabokra boncolgatják a gyerekkorukat és a múltjukat - abban bízva, hogy a mintáik megismerésével jobban megérthetik önmagukat. És így jobbá válhat az életük. De ez tévedés!

Félreértés ne essék, nem az önismeret fontosságát vitatom, hanem az önboncolgatás értelmetlenségére szeretném felhívni a figyelmet. Hiszen, ha elveszel a fájdalmat kiváltó eseménysorozat feltárásában, akkor csak ideiglenesen oldod meg a problémáidat.

Mert bár megértheted a konkrét ok-okozati láncolatot, sőt, idővel kijelentheted azt is, hogy "feldolgoztad". Mégis, amint egy újabb váratlan szituáció kihúzza a lábad alól a talajt, kezdheted a folyamatot elölről. Egészen addig kiszolgáltatott maradsz az élet hullámzásának, amíg nem mész le a dolgok - így a szenvedés - gyökeréig.

Forrás: Shutterstock

Ez lenne az emberiség keresztje, vagy létezik kiút a szenvedés kálváriájából?

Igen. Azt állítom, hogy ha létezik szabad akarat, akkor lehetőségünk van a hozzáállásunk megváltoztatására is. Ha úgy érzed, valami nagyon fáj, próbáld ki, hogy a szenvedéshez való hozzáállásodra tekintesz, és nem a szenvedésed okára! Ne az eseményre, ne az esemény előidézte gondolataidra - azaz a múltad történetére vagy a jövőd reménytelen találgatására - fordítsd a figyelmedet, hanem keresd meg azt, akihez a szenvedés kötődik!

Ne vágd rá, hogy "én"! Előtte próbáld megfigyelni, hogy személyiséged számos rétege, énképe közül ki az, akit érint a fájdalom! Figyeld "Julit", aki gondolatban pörgeti, hogy elvesztette a munkáját, a gyermekét, a szerelmét... Figyeld meg azt, aki a presztízsen, a szülő- vagy épp a gyerekszerepen, a párkapcsolati státuszon túl is lélegzik benned! Lásd meg, mi marad belőled minden énképeden túl?!

A fájdalom hatására próbálj meg szembesülni ezzel a legbensőbb önmagaddal! Énképeid időről időre változnak - szinkronban a testeddel, a munkáddal, a betegségeiddel, a sikereiddel, a kudarcaiddal, a felfogásoddal. Ezek azok, amiket boncolgatsz személyiséged rétegeiként. És az egyik ezek közül az a szerep, akivel aktuálisan azonosulsz - és aki szenved.

De ki az, aki az életszakaszaidon, státuszodon, változásaidon átívelve is észleli mindezt?

Ne a gondolataidban igyekezz választ keresni, ne mentális szinten írd körül magad! Az csak egy újabb önmagadról alkotott énkép lehetne. Nézd meg, mi maradna belőled a történeteid, az emlékeid és a jövőképed nélkül! Ne hidd el, tapasztald meg! Engedd, hogy kihúzzon a fájdalomból ez az egyszerű kérdés: "Ki szenved? Mi az az én?" És rájöhetsz: énképed aktuális szenvedése nem azonos veled.

Próbáld tudatosan használni fájdalmad erejét, és keresd meg szenvedésed valódi alanyát! Ne ess kétségbe, ha az egyik életszerepedet utoléri a szenvedés! A szőlőtő sem esik kétségbe, ahogy az évszakok váltakozásával termést hoz, megérik, majd elrohad. Része a teremtés és a pusztulás is. Legtöbben a boldogsággal szívesen azonosulunk, míg a pusztulást szenvedéssel tudjuk csak megélni.

Paradox módon mégis ezért nagy kincs ezen időszak az emberi életben, hisz a szenvedés olyan táptalaj, amivel a szőlőfürt perspektívából lehetősége nyílik minden embernek felismerni legbelsőbb, sérthetetlen mivoltát. Ha ez sikerül, akkor már nem veszi olyan komolyan sem az élet őszét, és nem értékeli túl a termést hozó tavaszát sem. Légy hálás, hogy önmagadra ébreszt az élet!

Befelé-látás esélye

Szenvedésünk nem értelmetlen. - Miután az lett. Belátod.

#krtsz

Kertész Kata

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Shutterstock

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.