diktatúra egyeduralom hatalom rezsim elnyomás Észak -Korea Barok Eszter
Van egy ország, ahol reggelente minden embert ugyanaz a dallam ébreszt egy életen át. Ahol este 8 és reggel 6 között nincs világítás, és ismeretlen fogalom az internet.

Ahol papíron minden ingyenes, de a valóságban súlyos kenőpénzeket kell fizetned a legapróbb szolgáltatásért is, egyetlen rossz mondatodért pedig koncentrációs táborba küldhetnek. Ez az ország Észak-Korea.

Ők persze nem így hívják, hanem Koreai Népi Demokratikus Köztársaságnak. Szerintük ugyanis csak egyetlen Korea létezik, csak épp a déli részét megszállták és sakkban tartják a mocskos amerikai kapitalisták. A katalán származású Alejandro Cao de Benosaz egyetlen nyugati ember, aki teljes hittel a rezsimnek dolgozik. Ő azt állítja: a Kim Dzsongun-hívők a két terület egyesülését úgy képzelik, hogy az északi terület "szocialista" maradna, a déli pedig kapitalista.

Forrás: Origo

Merthogy a prostitúció, a bűnözés, a drogfüggés, a hajléktalanság és a munkanélküliség miatt meggyötört dél-koreaiak százezrével özönlenének északra. Ahol a lakhatás ingyenes, mindenkinek van munkája, prostitúció, drogbiznisz viszont nem létezik. Az észak-koreai ideológia, a juche szerint ez az igazi szabadság, erről szólnak az emberi jogok.

Ez persze nem hangzik rosszul, de a valóság ennél sokkal kegyetlenebb. Az államalapító Kim Ir Szen idejében, a Szovjetunió és Kína segítségével még úgy, ahogy képes volt az állam segíteni az embereket. De az elmúlt évtizedekben egyik éhínség követte a másikat, a legutóbbi 1995 és 2000 között volt. Az utóbbi években a Nagy Vezér belátta, hogy az élelmiszerjegyek rendszere nem működik. Ha nem akarja, hogy népe mind egy szálig éhen haljon, kénytelen fű alatt megengedni, hogy a nők - akik háztartásbeliként is regisztrálhatnak - szabadon kereskedjenek a kertjükben megtermelt portékával.

Így esett meg, hogy abban az országban, ahol még a szabadon hordható frizurák listáját is az államhatalom határozza meg, a nők bizony nagyobb gazdasági szabadságnak örvendenek, mint a férfiak. Persze, ez is mire elég? Épp csak kitermelik vele a kenőpénzt, ami a feketepiac miatt a hétköznapi élethez szükséges.

Észak-Koreában durva kasztrendszer uralkodik, és szabad pályaválasztás még a legfelsőbb körökben sem létezik. Az állam határozza meg, hogy a kaszt alapján ki milyen pályára hivatott, és a legmagasabb pozíciókra is származás és politikai feddhetetlenség alapján jelölik ki a megfelelő embert.

Thae Yong Ho is így lett helyettes nagykövet, aki oszlói és londoni tapasztalatai tükrében - évtizedes vívódás - után családjával 2016-ban végül disszidált. Otthon maradt rokonai élete árán...

Forrás: Shutterstock

Ő mesélte, hogy amikor a kamasz fiaival a 2010-es években Londonban élt, a phenjani barátok állandóan az ottani életről kérdezgették a srácokat. Ők persze nem beszélhettek a Minecraftról vagy a Facebookról, sem a filmekről és a zenékről. Így a diplomata apa azt javasolta nekik, olvassák újra a Twist Olivert - az egyetlen nyugati regényt, ami nem tilos odakint - és meséljenek el történteket abból: olyan az élet Londonban. Thae Yong Ho szerint egyébként a fiatal generáció ébred, lassanként egyre többen jönnek rá, hogy lépni kell.

Az észak-koreai öntudatra ébredés persze nem csak azért nehézkes, mert a gyerekeknek már a bölcsődében átmossák az agyát. Phenjanban még a reggel 6-os ébresztő is az államalapító Kim Ir Szen operaművének prelűdje (akinek arcmását minden állampolgár kitűzőn köteles hordani).

Nem is csak azért, mert az alkotmányt a Nagy Vezér egyenesen a Biblia tízparancsolatából másolta, csak épp az Isten szót mindenhol a saját nevével helyettesítette, és halál fia, aki ennek ellenszegül.

A legnagyobb baj az, hogy a koreaiak nemcsak a világtól, egymástól is teljesen el vannak zárva. Internet nincs, még a kormányzati épületekben sem tölthető be a Twitter, a Facebook, a YouTube,csupán 28 észak-koreai honlap létezik, az is propaganda a külvilág felé. A helyi intranet Kwangmyong néven ismert, kizárólag Észak-Koreában fut, és minden egyes tartalom - a magánleveleket is ideértve - állami ellenőrzés alatt áll.

Persze, ki tudja? Talán igaz, hogy Észak-Koreát Kim Ir Szen még egyfajta utópisztikus államnak szánta. Mára azonban a világ legsötétebb disztópiája vált belőle, amihez Az éhezők viadalának Paneme és A szolgálólány meséjének Gileádja közelebb áll, mint bármi más a világon. Csak épp ez a valóság.

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.