fizetés kibeszélő pénz párkapcsolat
Legyen szó kávéról, vacsoráról, italról, alapvető, hogy a férfiak hívják meg a nőket. Valószínűleg mindenkinek fura lenne, ha fordítva történne: a férfinak és a nőnek is. Képzeld csak el azt a randevút, ahova a csaj hívja el a pasit, majd a vacsora végén ő is fizet...

Hatalmas a nyomás a pasikon: nem csak maguk számára kell megteremteni az anyagi biztonságot, de a párjuk, sőt gyerekeik számára is. Legalább is hagyományosan. A hagyomány pedig nagy úr. Arról nem is beszélve, hogy mit él át az a férfi, aki kevesebbet keres, mint a párja.

Tudom, nem szép dolog, de nőként mindig imádtam, ha meghívtak. Nem azért, mert ki akartam használni a pasit: egyszerűen megbecsülve éreztem magam. Kicsit volt bennem egy "nyertem" érzés. Na, meg persze az elégedettség, hogy "elég jó nő" / "elég jó társaság"vagyok ahhoz, hogy meghívjanak. Olyan, mintha ajándékot kapnék.

Az diktál egy kapcsolatban, akinek több pénze van?

Valószínűleg a családból hoztam ezt: imádtam, ahogy apukám viccelődve királylánynak hívott, és rendszeresen meghívta a barátaimat is fagyizni, vagy fizette az ő nyaralásukat is. Belenőttem abba, hogy a férfi fizet.

De ha egy olyan pasi hívott meg, akiről tudtam, hogy nem áll túl jól anyagilag... Furdalt a lelkiismeret! Erősködni kezdtem hát, hogy beszállok. Innentől nem létezett nyertes állapot: ha engedte, azért, ha nem, azért volt rossz érzésem.

Forrás: Getty Images/Izabela Habur/Izabela Habur

Borzasztó nehéz leküzdeni azokat a berögződéseket, amiket a neveltetésünkkel, kultúránkkal kapunk. Hiába tudjuk, hogy úgy fair, ha időnként a nő is fizet, amikor ez megtörténik, mindenki kellemetlenül érzi magát. Elméletben nagyon is el tudjuk képzelni, de mikor megtörténik, mintha a fogunkat húznák. A férfiét is, a nőjét is.

Aztán volt szerencsém pár hónapot Afrikában tölteni. És ahogy az lenni szokott: szerelmes lettem egy helyi srácba. Nemcsak azért voltam boldog, mert viszonozta az érzéseimet, hanem mert így kettő az egyben kaptam egy idegenvezetőt is. Csakhogy ő még a magyar diákokhoz képest viszonyítva is lényegesen csóróbb volt. Hamar rá kellett jönnöm: ha szeretnék bárhova is vele menni, az csak akkor lehetséges, ha én fizetek.

Eltelt néhány nap, és én egyre rosszabbul éreztem magam. Az oké, hogy hozzájárulok a közös szórakozáshoz, de hogy MINDENT én fizessek? Minden étkezést, minden buszjegyet, belépőket két főre - de még a telefonszámláját is, ha azt szeretném, hogy fel tudjon hívni néha. Szépen lassan rájöttem: én tartom el őt.

Tudtam, hogy nem semmirekellő, csak a pillanatnyi élethelyzete nehéz. Szerettem, és vele akartam lenni. Pedig azt is tudtam, hogy a harmadik világban még nekünk, magyaroknak is nagyon olcsónak számít minden. Ennek ellenére nagyon nehéz volt minden nap végén feldolgozni, mennyi pénz folyt ki a zsebemből.

Szegénykém szintén szenvedett. Szeretett volna kényeztetni, mindent megadni nekem - anyagilag is. Az utca népe pedig ostromolt minket rosszindulatú megjegyzéseivel: Az a gazdag fehér nő biztos csak megvásárolta a srácot. Mindkettőnknek ugyanazt a mondatot súgdosták a fülünkbe újra meg újra: Biztos csak kihasznál!

És hát csak sikerült bogarat ültetni mind a négy fülünkbe...
Túljutottunk rajta, de mindennap volt vele munkánk. Neki az önbecsülésével, nekem a kapzsiságommal.
Féltettem, sajnáltam a pénzem.De meg akartam tanulni adni. Hazatérésem után pár napra vendégem érkezett: nálam aludt egy barátnőm. Örültem neki azért is, mert így most tovább tesztelhettem az irigységem, s örömmel tapasztaltam: bizony sokat fejlődtem. Boldogan, rossz érzések nélkül osztottam meg vele az ételem - ahogy azt Afrikában a legszegényebb családoknál is tapasztaltam. Ha ők meg tudják osztani azt a keveset, akkor nekem pláne mennie kell!

Schnierer Kati

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.