tinédzserek értékrend jövő virtuális valóság
A világ megváltozott. Megnyílt rengeteg kapu a fiatalok számára is. Teljesen más körülmények között szocializálódtak, mint az idősebb generációk. Az online világ bolonddá tette őket. Kérdem én, mégis mi a baj velük, hogy nem érzik, hogy viselkednek? A mi időnkbe ez még máshogy ment.

Átadni a helyet a villamoson, előre engedni a nőket és az időseket? Tisztelettel beszélni a szülőkhöz? A mai fiatalságnak, akik az internet és a technológiai forradalomban nőttek fel ezek már semmit nem jelentenek. Az életük semmi másról nem szól, mintsem egy virtuális valóságról. Az online világ az ő életterük. Nem számít, hogy épp hol vagy kivel vannak, mobil nélkül ők már nem léteznek.   

De akkor mitől is olyanok, amilyenek?  

 Ez az új környezet van hatással az értékrendjükre, ahol a virtuális kapcsolatok és az online információképesítés új prioritásokat teremtett.  

A világ globalizálódott és a fiatalok egy kulturálisan sokszínűbb környezetben is nőhettek fel ezáltal. A gazdasági környezet és a munkaerőpiac állandó változása nagyban befolyásolja a fiatalok karrierambícióit és értékrendjét. A stabilitás és a biztonság egyre fontosabb szerepet játszik az életükben.

A társadalom által kifejtett nyomások és elvárások alakítják viselkedésüket és értékrendjüket. A családi és oktatási környezet szintén nagy hatással van a fejlődésükre. A szülői értékek és az oktatási rendszer szintén formálhatja a fiatalok karakterét és értékrendjét.  

fiatalok, közösségi média, telefon
Az életük másról sem szól, csak egy virtuális valóságról.
Forrás: Shutterstock

És hogyan is volt ez régen?  

De akkor visszaemlékeznék a gyerekkoromra. Akkor még nem számított, hogy hogy néz ki a másik. Nem az online platformokon, hanem az iskola udvarán vagy otthon a kertben egyérintőzve, labdázva töltöttük el szabad perceinket. Igaz, már akkor is voltak különcök, akik fel akarták hívni magukra a figyelmet, de mi még azok az igazi gyerekek voltunk. Nem voltunk függők, nem volt állandóan kezünkben az okostelefon. A létezéséről sem tudtunk, de akkoriban még nem is értettük volna mi lehet jobb egy labdajátéknál. Aztán később mindenki rájött, hogy ez a jobb dolog nem más, mint a virtuális labdajáték. Szépen lassan, csak úgy bekúsztak az életünkbe az okostelefonok és ezzel egy időben kezdtek megszűnni a társas kapcsolatok, közös játékok.  

Hogy mi jellemzi a fiatalokat? 

A hatalmas káosz. A zűrzavar, ami a mindennapjaikat végigkíséri. A századik üzenetváltás, az ezredik bájcsevely, belemerülés a mobilba, a felnőttes kinézet, az értékrend és a tisztelet hiánya. Nem értékelik, amijük van, nem tisztelnek senkit és csak önmagukat helyezik előtérbe. Persze tisztelet a kivételnek. Nem mindenki ilyen. Van, aki még a régi “rendszerben” nevelkedett.  

Általánosságban viszont fellöknek az utcán, eltipornak, ha érdekük úgy kívánja és nem törődnek az érzelmekkel. Sokan semmit nem kommunikálnak a családjukkal, a lényeg, hogy kimenjen a legújabb poszt. A márkákról sem feledkeznek meg, az Iphone és a neves ruhadarabok az életük részét képezik. 

Festett haj, XL-es műköröm és smink? A tizenévesekhez már ezek is hozzátartoznak. Csak kérdem én, hova vezet mindez? Mi lesz a jövő? Hova tart a világ? Vagy már mind robotokká válunk? 

Nyitókép: Shutterstock

 

 

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.