szerelem elmélet analizálás kapcsolat kötődés
Megérteni a szerelem működését és folyamatát komoly kihívás. Még a legmélyebb önismerettel rendelkező emberek is csak egy homályos, elmosódott, a saját élményeik által befolyásolt képet tudnak felvázolni erről az alapvető emberi érzelemről. Mert a szerelem szépít, a szerelem vakít, a szerelem torzít és még sorolhatnánk. Ezért hosszú ideig valami ősi, titokzatos és spirituális dologként tartották számon ezt az állapotot.

Ezért a tudomány nekiugrott a feladatnak, hogy megértse ezt a jelenséget, és megválaszoljon olyan kérdéseket mint hogy: Miért leszünk szerelmesek? Minden szerelem hasonló? Vagy mitől lesz mindig más és más? Létezik boldogságra vagy kudarcra ítélt szerelem?

Bölcs pszichológusok és kutatók különböző következtetésekre jutottak a szerelem és más érzelmi kötődések megfigyelése során. Az alábbiakban bemutatok nektek néhány meghatározó elméletet a témával kapcsolatban - amin érdemes elgondolkodni.

Forrás: Getty Images/Geber86

Szeretet kontra szerelem

A szeretet és a szerelem nem ugyanaz. De mi a különbség? Hát a kapcsolat intenzitása és annakjelentősége. A szeretet gyakoribb érzés, hiszen rengeteg barátunk van, akiket szeretünk. Egy ilyen kapcsolaton belül a másik megbecsülése, értékelése és társaságának élvezete kerül fókuszba. Ehhez képest a szerelem egymélyebb, hevesebb és vágyakkal teli érzelmet jelent.

A romantikus szerelem egyik első kutatója, Rubin, arra a következtetésre jutott, hogy a szerelemhez három dolog szükséges:

  • Kötődés
  • Intimitás
  • Gondoskodás

Ezek eléréséhez pótolhatatlan tényező a társ elismerése, figyelme és a testi kapcsolat.

Ehhez pedig úgy juthattok el, hogy megosztjátok egymással gondolataitokat, élményeiteket és az emlékeiteket. Onnan tudhatjátok, hogy jó úton jártok, mert előbb-utóbb ugyanolyan fontossá válik számotokra társatok jólétének biztosítása, mint saját szükségleteitek kielégítése.

Forrás: Getty Images/Julia Savchenko

Ennek jó mérőeszköze lehet az utolsó szelet pizza. Meghagyod neki, vagy Rambóként veted rá magad, hogy mindenképp a tied legyen? ;)

Háromszög elmélet
Sternberg és a szerelem háromszög elmélete szerint is három tényező kell a szerelemhez, de ő csak annyiban ért egyet Rubinnal, hogy az intimitás mindenképp szükséges, viszont szerinte a másik két tényező a szenvedély és az elkötelezettség. Ha ez a három megvan, és még egyensúlyba is kerül, akkor beszélhetünk kiteljesedett szerelemről.

Ez a ritka gyöngyszem kiállja az idők próbáját és átsegít a nehézségeken. Persze csak, ha tápláljátok, és mindketten értékként tekintetek erre az állapotra.

Szenvedély és együttérzés

Hatfield és kollégái szerint két alapvető szerelmi állapot létezik: A szenvedélyes szerelem és együttérző szerelem.

Az előbbit intenzív érzelmek, a szexuális vonzódás, a szorongás, és a szeretet jellemzik. Röviden összefoglalva ez a pillangók a gyomorban állapot. Ahhoz, hogy ez létrejöjjön, kielégítetlen vágyra, fokozott testi izgalmi állapotra (amit a másik jelenléte okoz) van szükség.

Forrás: Getty Images/iStockphoto/Carton_King

Viszont a szenvedélyes szerelem többnyire átmeneti állapot, és általában 6-30 hónapig tart. De milyen fantasztikus ez a pár hónap! Persze, ha viszonzásra lel... Ilyenkor szárnyakat kapunk és a kiteljesedés jeleit észlelhetjük magunkon! Ezzel szemben viszonzatlanság esetén reménytelenségés kétségbeeséslesz úrrá rajtunk.

Ehhez képest az együttérző szerelmet a kölcsönös tisztelet, kötődés, ragaszkodás és bizalom jellemzi. Ez az érzelmi állapot általában a megértésből és az egymás iránti tiszteletből fejlődik ki. Gyakran a szenvedélyes szerelem alakul át együttérzővé. Ennek az előnye a stabilitás és a biztonság, de ne felejtsétek, ha minden szenvedély kialszik, akkor már csak a megszokás marad.

A szerelem színei

A szerelem különböző színekben pompázik és ad értelmet életünknek. Így az utolsó elmélet ebből a szempontból vizsgálja a szeretet különböző rétegeit és verzióit. J. Lee a "Szerelem színei" könyvében a szeretetstílusokat egy színkerékhez hasonlítja, amiben szintúgy három elsődleges típus van. Ezek az alábbiak:

  1. Eros – Idealizált szeretet
  2. Ludos – Játékos szeretet
  3. Storge – Baráti szeretet
Forrás: Getty Images/iStockphoto/Staras/Staras

Folytatva a színkör analógiáját, csakúgy, ahogy sárgából és kékből és pirosból ki lehet keverni az összes színt, ezt a három fő szeretetfajtát is lehet kombinálni, hogy létrehozzanak másodlagos szeretetstílusokat. Ezek a

1. Mania

Idealizált + játékos = Megszállott szeretet.

2. Pragma

Játékos + Baráti = Ésszerű szeretet

3. Agape

Idealizált + Baráti = Önzetlen szeretet

Mindegyiknek megvannak a sajátos előnyei és hátrányai. Az intimitási, elkötelezettségi szintjük és főképp a céljuk az, ami eltér egymástól. Szerintem ennek a tudatásnak a bortokában azonban tehetünk egy lépést az önismeret felé, és betekintést nyerhetünk a szerelem és a kötődés típusainak változatosságába. Mert a kérdés itt az, hogy valójában miért és hogyan szeretünk valakit.

Szerinted is ilyen a szerelem?

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.