nyaralás hova pszichológia kiruccanás mikor válasz meddig hogyan pihenés
Ismered az érzést, hogy nyaraltál is, meg nem is? Éreztél már olyat, hogy semmi értelme nem volt a kiruccanásodnak? Esetleg időről időre felmerül benned a kérdés: mi értelme van egyáltalán elmenni nyaralni? Akkor ez a cikk neked szól!

Csak a te kedvedért - meg persze vezető szerkesztőnk kedvéért - átrágtam magam a pszichológiai tanulmányok tömkelegén, hogy megtudd, hogyan kell okosan nyaralni!

Kezdjük az elején! Mikor menj nyaralni?

A pszichológia azt mondja: mi, emberek szeretjük előre megélni a dolgokat. Ezért született meg az a bölcsesség is, hogy az út az, ami boldoggá tesz, nem a cél. Azt tehát biztosan elmondhatjuk, hogy a nyaralás előtt sokkal nagyobb töltet lesz benned, mint a nyaralás után vagy akár a nyaralás alatt.

Forrás: Getty Images/Nicolas Hansen

Éppen ezért: olyan időpontot válassz a nyaralásodra, ami egy nehezebb időszakod végére esik.

Tehát, ha mondjuk tudod, hogy a munkahelyeden lesz egy húzós, kemény heted, akkor érdemes azután nyaralni menni. És elsősorban nem azért, hogy kipihend azt a hetet, hanem azért, mert a nyaralás gondolatától már az azt megelőző periódust is könnyebben fogod viselni.

Hat nap, hét éjszaka?

Ha már eldöntötted, mikor menj, a következő kérdés biztosan az:

Elterjedt szokás, hogy az emberek az összes szabadnapjukat felhalmozzák, majd egyszerre veszik ki. Mondván, minél hosszabb, annál jobb.

Valóban? Egyáltalán nem. A pszichológusok azt mondják, hogy a vakációzás olyan, mint az alvás. Megszakítja a napi rutint, kizökkent, teret ad az agyunknak valami újra fókuszálni.

Forrás: Getty Images/Vetta

Nyaralás során jókedvünk az első pár nap folyamatosan növekszik (persze csak, ha olyan helyre megyünk, ahova szeretnénk is), majd körülbelül két napig tetőzik ez az állapot, aztán visszaesik.

Éppen ezért nincs értelme a hosszú kiruccanásoknak, hiszen így értelmét veszti az egész miértje. A szakemberek szerint 8 maximum 9 nap az ideális időtartam, amire érdemes szabadságot kivenni.

Elő a térképpel!

Azaz a tervezés. Nagyon fontos, hogy ne vesszünk el a részletekben! Sokkal elemibb dolgokra kell koncentrálni a nyaralás megtervezésekor, mintsem útvonalak, megállóhelyek vagy szállások. Nem ezektől lesz élvezetes egy nyaralás.

A nyaralás élvezetét a kizökkenés adja.

Éppen ezért talán a legfontosabb a spontaneitás. Persze nem azt mondom, hogy szaladj bele a világba céltalanul, de még ez is jobban beválik, mint a pontos, precíz, MEGSZOKOTT tervezés. És itt a hangsúly. A megszokottat kerüld! A legfontosabb, hogy olyan helyeket válassz, és olyan dolgokat csinálj a nyaralás alatt, amit eddig még soha.

Forrás: iStockphoto/Epicstockmedia

Keresd az újat! Hagyd el a szokásaidat, csak arra a rövid időre! Ettől felfrissül az agyad, jót tesz a kreativitásodnak és, ha hiszed, ha nem, még a szívbetegség kockázatát is csökkented.

Azt remélem nem kell hozzátennem, hogy a telefonod, laptopod, az e-mailjeid, a céges hívásokat, a munkatársaidat felejtsd el! Nyaraláson az az ember, aki otthon voltál, nem létezik! Szellemülj át és koncentrálj a pillanatokra, amiket megélsz!

No pictures, please!
Egyes pszichológusok azt tanácsolják, hogy a fotózást is felejtsük el! Mert bár a megörökített kép segíthet majd felidézni a szép pillanatokat, de sokkal mélyebben megmaradnak bennünk az emlékek, ha egy-egy kattintás helyett inkább megállunk és szemléljük azt, amit meg akarunk örökíteni. Továbbá ebben az esetben, mikor visszagondolunk a vakációra, sokkal boldogabbak leszünk, mivel az agyunk raktározta el az emléket, nem pedig egy gép.

Itt a vége, fuss el véle?

Most már tudod: hová és hogyan vakációzz! Az utolsó kérdés már csak az:

Mert valahogy vissza kell zökkenni a megszokott hétköznapi kerékvágásba. Lássuk!

A vakáció pozitív hatásai nem tartanak sokáig. Általában körülbelül egy hétig javítják a kedélyállapotot. A kutatások viszont azt mutatják, ha egy múltban történt eseményre visszaemlékszünk, gyakran hajlamosak vagyunk főleg a végkimenetelére fókuszálni.

Forrás: Getty Images/Andresr

Éppen ezért igyekezz az utolsó napokból kihozni a legtöbbet!

Ha például választanod kell, hogy odafelé vagy visszafelé utazol első osztályon, akkor mindenképp a visszafelé utat válaszd!

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.