Facebook negatív látszattökéletesség kapcsolat közösségi média romboló féltékenység
"De miért lájkolta be annak a srácnak a szelfijét az Instán?" "Már 2 órája kitettem az új profilképem, de csak 10-en lájkolták." "Facebookra is kitettük, hogy kapcsolatban vagyunk." "Miért chatel más nőkkel is Messengeren?" "2 perce írtam neki, és még nem válaszolt, pedig látom, hogy éppen online... Biztos épp valaki mással flörtöl..."

Szerintem már mind hallottunk ilyen mondatokat, és csak szánakozva mosolyogtunk rajtuk. Egészen addig, amíg velünk történik meg, mert akkor meg halálosan komoly a helyzet, és egész nap csak ezen kattogunk. De vajon mikor vált a közösségi média a párkapcsolatok harmadik résztvevőjévé? És hogyan hat ki a mindennapokra a Facebook, Twitter, Instagram és Snapchat? Milyen lenne az életünk nélkülük?

Közösségi nárcizmus

Azt gondolom, hogy a közösségi média nagy nyomást helyez a párkapcsolatokra, azt kényszeríti rájuk, hogy tökéletesnek kell lenniük. Ezt a látszattökéletességet pedig ki is kell posztolni közös képek, bejelentkezések és szerelmes üzenetek formájában. Dr. Hevesi Krisztina szexuálpszichológus úgy fogalmazott a Pszinapszison tartott "21. századi szexmátrix" című előadásában, hogy gyakorlatilag egy én-bemutatás zajlik a közösségi oldalakon - mivel a közösségi média világában aktív létrehozói vagyunk az internetes tartalmaknak. Kirakjuk a képet a legújabb kocsinkról, az ultradivatos ruhánkról, az új diplománkról és persze a tökéletes pasinkról.

Forrás: Getty Images/Petar Chernaev/Pixelfit

Hevesi Krisztina szerint a kutatások azt mutatják, hogy ez a túlzott közösségi média jelenlét összefügg egy szubklinikai - vagyis a diagnózis határát el nem érő, de a személyiségben azért jelentősen megmutatkozó - nárcizmussal. Ez a fajta nárcizmus magas, de instabil önértékeléssel jár együtt, amely csak külső forrásból - tehát lájkokból, kommentekből, megosztásokból - tartható fent. És hát magas és instabil dolgokról lehet igazán nagyot esni...

Féltékenység, Facebook a neved!

A közösségi oldalak ezen kívül újabb platformot teremtenek a féltékenységre, gyanakvásra és a bizonytalanság érzetére. Sok információ kétértelmű, hiszen egy új kapcsolatban nem mindig vagyunk tisztában azzal, hogy a párunknak kivel milyen természetű a barátsága, viszonya. Ez felesleges feszültséget és gyanakvást szít a kapcsolatokban, főleg, ha valaki alapból féltékeny típus, vagy általánosan nehezen bízik meg másokban. Hevesi Krisztina felhívta a figyelmet arra, hogy a partner (és az exek) utáni online nyomozás és kémkedés mára már szinte versenyszerű sporttá nőtte ki magát, rányomva negatív bélyegét a kapcsolatokra.

Fontos megjegyezni, hogy a Facebook használata önmagában nem vezet féltékenységhez, de ha alapvetően féltékeny és bizalmatlan típusú ember vagy, sokat ronthat a kapcsolat minőségén.
Ilyen esetekben a Facebook egy ördögi kört teremt a párkapcsolatban: a lehetséges féltékenységre okot adó jelek a partner utáni kémkedéshez vezetnek, ami további féltékenységet szül, ami újból kémkedésre sarkall, és így tovább. Hiába hűséges a partner, a Facebook állandó ellenőrizgetésre ad lehetőséget. Ez pedig a partnerben az autonómia és a magánélet sérülésének érzését okozza. Szerintem el tudjuk képzelni, hogyan hat ez a kapcsolat stabilitására.

Ha csak még egyszer előveszed a telefonod!

Más romboló hatása is vannak a közösségi oldalaknak a kapcsolatokra. Biztos te is érezted már úgy, hogy ha még egyszer lecsekkolja a Facebookját, amíg együtt vagytok, akkor kihajítod a telefonját az ablakon. Egy kutatásban azt találták, hogy a közösségi oldalakon eltöltött idő mennyisége összefügg bizonyos negatív kapcsolati következményekkel, mint például a megcsalás vagy a szakítás.

Forrás: iStockphoto/Stock-Eye

A Facebook állandó nézegetése, a régi partnerekkel való üzenetváltás vagy a másik után kémkedés mind olyan dolgok, amik konfliktusokat okozhatnak egy párkapcsolatban. A másik üzeneteinek az elolvasása pedig a legrosszabb dolog, amit tehetünk, mert ha kiderül, az megtörheti a kapcsolat ősbizalmát.

Természetesen lehet a közösségi médiát jó célokra is használni. Például összeköti a párokat, amikor messze vannak egymástól, lehetőséget teremtve, hogy ilyenkor is állandó kapcsolatban legyenek. De hogyan lehet jól használni? Ne engedd, hogy harmadik félként belerondítson a kapcsolatotokba! Ha úgy érzed, túl sok időt töltesz a Facebookon, próbáld meg lecsökkenteni ezt az időt, és inkább csináljatok valami közös programot!

A kapcsolati problémákat ne osszátok meg online, mert csak rontani fog a helyzeten! Tartsátok meg a magánügyeteknek, és próbáljátok meg megoldani magatok között! Fókuszáljatok egymás jó tulajdonságaira, belső értékeire és ne arra, hogyan tudnátok a másikkal felvágni a Twitteren! Ha elegendő minőségi időt áldoztok a kapcsolatotokra, és kiépítitek a közös bizalmat, akkor nem fog számítani, hogy mi történik körülöttetek a közösségi oldalakon.

Női szuperhősök - a melldaganat utánhttp://www.she.hu/nofilter/20161013-melldaganat-rak-nok-szuperhosok-betegseg-gyogyulas-lelki-egeszseg.htmlFesztiválozz a lelked legmélyén - avagy jövő héten Pszinapszis!http://www.she.hu/kultur-mi/20170412-lelek-pszichologia-fesztival-pszinapszis-hipnozis-tanchaz.html

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.