baleset egészségügy csonttörés megelőzés fesztivál fertőtlenítés hasmenés detoxikáló
Drága dolog a fesztiváljegy. Szóval ne akard a nyár legjobban várt hetét kórházban tölteni! Nem olyan jó ott a buli, hidd el Dr. Jónás Attilának, aki sokat tudna mesélni a fesztiválok egészségügyi sátrában szerzett tapasztalatairól...

Hogyan tudod megelőzni a bajt?

1. A detox sátorban nem olyan jó a buli...

Nem azt mondom, hogy az absztinens magatartás a legjobb, de figyelj a mértékletes alkoholfogyasztásra! Neked sem jó, ha semmire nem emlékszel a buliból, vagy az egészségügyi bázis detoxikálójában ébredsz vadidegenek között. Ivótársaknak pedig lehetőleg megbízható embereket válassz, akik legalább hívnak segítséget, ha Supermanre iszod magad, de félresikerül a landolás.

Forrás: Getty Images/Yuri Arcurs

2. Ne ugrándozz!

A másik probléma ilyenkor, hogy 5 pálinka után az ember azt gondolja, hogy jó ötlet leugrani a bárpult tetejéről vagy a színpadról. Nem, nem az! Elhiheted. Nem egy bokaficamot vagy saroktörést láttam már ilyen kaland után, ráadásul a legtöbbször ezt még a várva várt koncert előtt sikerült abszolválni. És akkor még könnyen megúszta az illető, mert sokkal nagyobb baj is lehetett volna belőle. Tisztában vagyok vele, hogy a buli hevében nem ez a cikk fog az eszedbe jutni, de azért hátha.

3. A magas sarkú papucs itt nem trendi!

A legtöbbször előforduló sérülések ilyenkor a bokaficam és a különböző végtagsérülések. Ezeknek nagy százaléka megelőzhető lett volna, ha megfelelő cipőt választott volna az illető. Tudom, hogy a divat nagyon fontos dolog, de most inkább koncentrálj a kényelemre! Nem túl könnyű a sáros, göröngyös talajon egyensúlyozni egy magassarkúban, és sajnos sokszor nem is lesz jó vége.

4. Hogy a hasmenés ne a toitoi wc-ben érjen utol...

Nem kell folyamatosan fertőtleníteni a kezedet, de evés előtt nem árt egy kis plusz figyelmet fordítani a higiéniára. Ha alapos kézmosásra nincs lehetőséged, használj fertőtlenítő gélt vagy kendőt! A fesztiválok látogatói létszáma több tízezer, így jó sokan végigtapogatnak mindent, amit te is.

Forrás: iStockphoto/vm

5. A pálinka nem oltja a szomjat! A sör és a fröccs sem.

A nyári fesztiválok idején akár 30-35 fokos hőségben is napon lehetsz egész nap. Ilyenkor fokozottan figyelned kell a folyadékbevitelre: legalább 3 liter vizet (nem bort, sört vagy pálinkát) kell meginnod, hogy a szervezeted regenerálódni tudjon.

Fesztiválkellékek szentháromsága

Nem kell, hogy egy egész kórház legyen a táskádban, de az alábbi 3 dolog a fesztiválkellékek szentháromsága:

- ragtapasz

- egy kis flakon higiéniás gél vagy kendő

- ha krónikus betegséged miatt állandóan szedsz valamilyen gyógyszert, akkor az mindig legyen nálad!

Forrás: Getty Images/By Marko Pekic/Marko Pekic

Mit csinálj, ha bekövetkezett a baj?

A nagyobb fesztiválokon (Sound, VOLT, Sziget) a Helperek Közhasznú Egyesülete látja el az egészségügyi biztosítást. A nap 24 órájában orvosok és ápolók várják a segítségre szorulókat az egészségügyi bázison.

  • Ha kisebb problémáról van szó, akkor keress meg egy elsősegély nyújtót, vagy sétálj be a bázisra! - Ezt minden alkalommal jelölik a fesztivál térképén.
  • Ha nagyobb a baj, nem tudsz saját lábadon bemenni a bázisra, akkor azonnal értesíts egy szervezőt vagy egy security csapat tagot! Ők ugyanis állandó összeköttetésben állnak az egészségügyi stábbal. Így motoron vagy éppen mentővel tudnak a segítségedre menni.

Fontos, hogy ne hívd a 112-es telefonszámot, mivel csak az időt vesztegeted vele: ezek a fesztiválok magánrendezvények, és saját egészségügyi személyzettel rendelkeznek.

A bázison a személyzet már eldönti, hogyan tovább. Ha esetleg olyan súlyos a sérülésed, hogy komoly kórházi ellátásra van szükséged, majd ők megszervezik a gond nélküli odajutásodat.

Végezetül pedig, ha nem vagy biztos abban, hogy szükséged van-e szakszerű segítségre, vagy nincs, akkor inkább menj be a bázisra! Abból még nem lett baj, ha valaki feleslegesen ment orvoshoz, abból viszont igen, ha mennie kellett volna, de nem tette!

Baleset- és problémamentes fesztiválozást kívánok mindenkinek!

Dr. Jónás Attila

Dr. Zacher Gábor: A férfiak kocsmatöltelékek, a nők zugivókhttp://www.she.hu/nofilter/20161216-alkoholista-alkoholfuggoseg-alkoholfogyasztas-toxikologus.html

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.