kultúra Halloween eredete Sáray Dorottya lényeg
Igen, fekete öves halloween rajongó vagyok! Kevés ünnep tud ennyire lázba hozni. Kb. jobban várom, mint a születésnapomat.

De azzal is tisztában vagyok, hogy nem sokan osztják a lelkesedésem, hiszen kevés az ennyire megosztó ünnep - talán csak a Valentin-napot tudnám párba állítani vele. Vannak, akik imádják, mások meg imádják utálni. Az utóbbi csoport főleg a fogyasztói társadalom diadalát látja töklámpások, jelmezek, ijesztő dekoráció és édességhegyek formájában megtestesülni. No meg újkori, amerikai hóbortnak tartják, ami idegen az európai hagyományoktól. Mondjuk, ennél nagyobbat nehezen tévedhetnének...

Forrás: Shutterstock

Eredettörténet

A halloween a világ egyik legrégebbi ünnepe. A hagyományok nagy része még a kereszténység előtti kelta kultúrából származik. Alapja a napisten tiszteletére rendezett Samhain volt, ahol egyszerre ünnepelték a mezőgazdasági munkák végét és a bő termést, valamint az újév előestéjét is.

Ez az éjszaka jelentette a sötétség kezdetét is: úgy hitték, a napisten ilyenkor a halál és a sötétség istenének fogságába kerül. És ilyenkor átjárhatóvá válik túlvilág és az élők világa közötti határ - ezért azoknak a lelke, akik abban az évben hunytak el, ezen az éjjelen vándorol át a holtak birodalmába. Ám ilyenkor a túlvilági lények is visszatérhetnek az élők közé.

Az ünnephez kapcsolódó rituáléknak így kettős szerepe volt: ételáldozattal és gyertyákkal segítették elhunyt szeretteik útját - jelmezekkel és füsttel pedig az ártó szellemeket próbálták távol tartani maguktól és gyermekeiktől.

Forrás: Shutterstock

Aztán jöttek a rómaiak és megszállták a kelta területeket, így egy csomó római szokás is belekeveredett az ünnep hagyományrendszerébe. És csak, hogy tovább bonyolítsuk: a korai keresztények is felismerték, hogy egyszerűbb a pogány ünnepek idejére "rászervezni" saját ünnepeiket, mint betiltani a régi szokásokat és újakat bevezetni. Így lett a Samhainból mindenszentek és halottak napja. A halloween név az "All Hallows' Eve", vagyis minden szentek éjszakája elnevezésből ered.

De hogy jön ide a lámpás meg az édességért kuncsorgás?

A töklámpás hagyománya egy Jack nevű részeges, de furfangos kovácsról szóló monda nyomán alakult ki. Szerencsétlen Jack halála után sem a mennybe, sem a pokolba nem nyert bebocsátást, így a lelke örök bolyongásra kárhoztatott. Az ördög - csupa jófejségből - egy izzó fadarabot adott neki, hogy azért mégse a sötétben kelljen kószálnia. Ezt tette Jack egy kivájt karórépa belsejébe.

A középkori papok is hozzájárultak a halloweeni hagyományok megteremtéséhez: azon az éjjelen - átvéve a helyi pogány szokásokat - házról házra jártak, és élelmet kértek azért cserébe, hogy imádkoztak a háziak halottaiért. Sőt, mi több, répából készült lámpást hordtak maguknál, ami a tisztítótűzben rekedt lelkeket jelképezte. Később Észak-Amerikában a répát sütőtökre váltották - abból jó sok volt nekik, és könnyebb is volt kifaragni.

Forrás: Shutterstock

De mit adhat nekünk a halloween?

Azon túl, hogy a halloween ünneplésének történetileg is van helye Európában, kifejezetten hasznos lehet a halottakról való megemlékezést ezzel az ünneppel is bővíteni.

1. A halált más szemszögből nézve tabukat dönthetünk le

Az ember érdeklődik a halál iránt, mert nem tudja teljesen megfejteni. A halloween megkönnyíti annak elfogadását, hogy a halál az élet része. A jelmezek és a dekoráció a félelmeinket jeleníti meg, és segít szembenézni velük.

2. A biztonságos félelem jót tesz a pszichénknek

A félelemre testünk extra adrenalinlökettel reagál, hogy megadja a küzdelemhez vagy meneküléshez szükséges energiát. Amikor viszont biztonságban vagyunk, élvezetet nyúlt ez a fel nem használt energia. Az agynak ez a képessége segíthet különböző fóbiák, szorongásos zavarok kezelésében.

3. Közösségi élmény

A mindenszentek és a halottak napja alapvetően magányos, befelé forduló ünnepek. Amellett, hogy erre is szükségünk van, az embernek könnyebb közösségben megélnie az érzelmeit. A mai digitális világban pedig sokszor ki vagyunk éhezve az emberi érintkezésre, így szerintem a közösségi élményekből sosem lehet túl sok. Ünnepelni mindig jó - ha emelett meg tudjuk őrizni "saját" megszokott hagyományainkat is.

Halloween a SHE.HU-nál!http://www.she.hu/herself/20161028-halloween-she-jelmez-szerkesztoseg.html

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.