oktatás tanfolyam ovisok önvédelem óvoda Radakovics Viki ovi gyereknevelés játék
A bölcsis időszak beköszöntével elkezdett foglalkoztatni a téma: mit tehetnék annak érdekében, hogy a kislányomat ne bántsa a többi gyerek. Korábban már foglalkoztunk a témával, viszont a cikk megjelenése óta sokkal használhatóbb tudásanyagra lehet szert tenni.

Hogy erre hogyan jöttem rá? Ellátogattam Kovács Ildikó önvédelmi instruktor "Megharapták, ellökték. Mit tanítsak neki, hogy ne bántsák?" című előadására - és azt kell mondjam, rendkívül hasznos volt!

Először is, lássuk, mit mondtak nekünk anno a szüleink, ha Pistike elgyepált minket az oviban: "Üss vissza!", "Kerüld el nagy ívben!", "Szólj az óvónéninek!" Hát, valljuk be, ezek közül egyik megoldás sem kellően hatékony, ráadásul hosszú távon megoldást sem nyújt a problémára.

Mit tesz egy önvédelmi oktató, ha kisgyermeke van, és ő is folyton ilyen problémákba ütközik? Pláne, hogy még az általa tartott felnőtt tanfolyamokon is rendszeresen felmerül ez a kérdés! Nos, pszichológiai szempontból is feltérképezi a témát, majd kialakít egy önvédelmi tanfolyamot - gyerekeknek (óvodás kortól). A még kisebbek szüleinek pedig előadásokat tart a lehetséges megoldásokról.

Miért bánt egy kicsi másokat?

Borzasztó érzés, amikor a gyermekünket bántja egy másik gyerek - viszont az is elég kellemetlen, ha éppen a mi csemeténk a bántalmazó... Nagyon fontos feltérképezni, hogy miért agresszív a gyermek.

Agressziónak nevezünk minden olyan szándékos cselekvést, amelynek indítéka, hogy valakinek vagy valaminek kárt, sérelmet vagy fájdalmat okozzon. A szándékosság viszont nem feltétlenül tudatos - főleg gyermekek esetében.
Forrás: Shutterstock

Az agresszív viselkedést temérdek ok kiválthatja a kicsiknél, kezdve a legbanálisabbaktól: például, hogy éhes, szomjas, esetleg fáj valamije. Kézenfekvő ok lehet az is, hogy egyszerűen egy kis figyelemre vágyik, vagy éppen feszegeti a határait. Olyan is van, hogy lemásolja valaki viselkedését - mondjuk anya "játszásiból" finoman harapdálja a hasát pelenkázáskor, ő pedig csak ezt akarja utánozni.

"Majd kinövi!"

Tévhit, hogy a gyerek majd kinövi, hogy harap, csíp, ütlegel stb. Nem. Nem fogja csak úgy kinőni. A jó hír viszont az, hogy tehetsz a dolog ellen. Persze, ehhez jó adag megértésre, türelemre - és drótkötél idegekre - lesz szükséged. Egy ilyen rossz szokást ugyanis átlagosan 4-6 hónapba telik elfeledtetni a picikkel.

Ha a te gyereked a "bántalmazó":

  • Mondd el neki - ha kell, ezerszer -, hogy ilyet apa és anya sem csinál, ezért neki sem szabad!
  • Meséld el érzékletesen, hogy fájdalmat okoz annak, akit bánt!
  • Hívd fel a figyelmét arra, hogy másokkal játszani jó - de ha bántja a többieket, nem fognak vele játszani...

Ha a te gyerekedet bántják:

  • Taníts neki egyszerű szavakat, mondatokat, amiket a bántalmazó gyereknek mondhat, például: "Állj!", "Hagyd abba!", "Menj arrébb!"
  • Tanítsd meg, hogyan húzza el a kezét/lábát, ha bántani akarják, vagy hogyan tolja el magától határozottan, magabiztosan azt, aki agresszíven közelít felé!
  • Vidd el gyermek önvédelmi edzésre! Ezek a foglalkozások nemcsak arra tanítják meg, hogyan védje meg magát, hanem fejlesztik a koordinációs- és koncentráló képességét, valamint az egyensúlyérzékét.
  • Már a bölcsi, ovi előtt kezd el a felkészítését az erre a célra kifejlesztett puzzle-lel!

Szóval, fel a fejjel! Bár rengeteg türelemre és megértésre van szükség, az eredmények lassan, de biztosan mutatkozni fognak.

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Kovács Ildikó

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.