hazugság optimizmus valóság panaszkodás Barok Eszter rinyálás
Magunk teremtjük a valóságunkat, ez folyik a csapból is. "Fake it till you make it" - mondja az angol. Légy derűs, ne terhelj másokat a problémáiddal, oltják belénk már gyerekként. A panaszkodás az agyat negativitásra programozza, állítják a tudósok.

Hamar megtanuljuk, hogy a pozitív gondolkozás érték, és az emberek az inspiráló példákat szeretik a folytonos nyavalygás helyett. Pedig a panaszkodás néha - tényleg csak néha - igenis jót tesz. Bár kevesebb ítélkezés kapcsolódna hozzá!

Jó, jó, de mi is az a panaszkodás?

Annál egy fokkal azért több, mint hogy szembenézünk a valóság egy kevésbé vonzó aspektusával, és nyíltan felvállaljuk azt mások előtt. A panaszkodásban ott a düh, a frusztráció, a felháborodás, az elkeseredettség, és legtöbbször épp emiatt nincs lehetőség a konstruktív problémamegoldásra - legalábbis az adott pillanatban.

Ám nem is ez a cél: sokszor épp az a baj, hogy ha jól ki akarom magam panaszkodni, akkor a hozzám közel álló hallgató úgy érzi, tőle várom a megoldást, és esetleg görcsölni kezd, hogy nem fog neki menni. De hát a francba is, nem is kell, hogy megoldjuk (pláne nem, hogy ő vigye ennek a terhét)! Ilyenkor egyszerűen csak ki akarom adni a fáradt gőzt.

Mert a panaszkodás:

Hozzásegít ahhoz, hogy megfogalmazzuk a problémát.

Igen, ventilálás közben akaratlanul is kijön az igazság, csak úgy ösztönösen, hirtelen felindulásból, hiszen meg sem próbáljuk cukrozni a sötét masszát, ez pedig igenis hasznos, elvégre később - egy más lelkiállapotban - ez lesz az alapja annak, hogy rendezzük, amit rendezni kell.

Csökkenti a stresszt.

Olyan, mint egy kiadós veszekedés: azzal, hogy kiadjuk a dühünket, máris közelebb kerülünk ahhoz, hogy lenyugodjunk.

Segít abban, hogy úgy érezzük, kezünkben a kontroll.

Pusztán azzal, hogy megfogalmaztuk a problémát és kiadtuk a hozzá kapcsolódó negatív érzelmeket, máris úgy érezzük, tettünk valamit a megoldásért... és hát bizonyos értelemben valóban tettünk is.

Forrás: Shutterstock

Tök jól összehoz mindenkit.

Az megvan, milyen jó közösséget kovácsol egy csapnivaló osztályfőnök a suliban, nagyfőnök a munkahelyen? Az emberek összejönnek, hogy róla témázgassanak, ez egyfajta terápia, hiszen mindenkinek van valamilyen "beakadása" vele kapcsolatban, és ha már neki nem mondhatja el, megosztja a terhet a sorstársakkal. Voilá, máris együtt egy remek kis csapat, aminek a tagjai idővel másban is számíthatnak egymásra.

Szóval, panaszkodni igenis jó, legalábbis egy bizonyos pontig.

Hol van a határ, mikor lesz gáz?

Akkor, ha:

  • Az adott témában soha el nem apad a panaszáradat, tényleges változás azonban nem történik. A panaszkodás jó esetben a megoldáscentrikus gondolkozás előszobája, de sokszor a történet itt megáll, és hónapokig, évekig stagnál, az illető pedig csak ontja magából a negativizmust.
  • Nyomorlicitté alakul a diskurzus, és a két fél azon kezd versengeni, kinek rosszabb, nehezebb az élete, idegesítőbb a főnöke, és így tovább...
  • Súlyos elvárások kapcsolódnak hozzá. Például az, hogy mindenki szánja a panaszkodót, esetleg megpróbáljanak aktívan segíteni rajta. Úgy vélem, az egyetlen célunk ilyenkor az lehet, hogy valaki meghallgasson minket...
  • Morális aggályok merülnek fel, mondjuk, olyan belső dolgokat, titkokat fecseg ki az illető idegeneknek, amik nem tartoznak a családon, munkahelyen, adott közösségen kívül mozgókra, azokat az érintettekkel kellene inkább lerendeznie.
  • Függővé válik az ember, figyelme teljesen a negatív történések felé fordul, és gyakorlatilag "sportot űz" a panaszkodásból, míg végül már a pozitív történéseket sem képes tisztán látni.

Én azt mondom, a panaszkodás igenis lehet jó, és bizony az sem szégyen, ha egy baráti társaság tagjai néha-néha összejönnek, hogy alaposan kiadják a bennük tomboló feszkót. Csak aztán nem mindegy, mi a következő lépés: az is a rinyáról fog szólni, vagy ott már a megoldásra koncentrálunk?

Márpedig néha muszáj egy nagyot anyázni...http://www.she.hu/herself/20170911-stresszkezeles-karomkodas-duh-filep-david.html
SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.