munkahely beszélgetés feszültség
Hadd mutassam be neked Emmát. Emma az a típusú kolléga, akivel talán mindenki szeretne elkerülni egy munkahelyen. Ő az, aki mindig hozzászól mindenhez, még akkor is, ha semmi köze hozzá, és aki soha nem hagyja abba a fecsegést, még akkor sem, amikor a többiek próbálnak koncentrálni a munkájukra. Ő az, aki úgy véli, hogy a munkahelyi környezet az ő személyes show-jának a színpada, és mindenki más csak a közönsége.

Amikor Emma az irodában van, egyszerűen lehetetlen koncentrálni. Nem csak azért, mert állandóan beszél, hanem mert soha nem hagyja abba a panaszkodást, a pletykálkodást és az önelégült fecsegést. És ha bármilyen módon megpróbálod jelezni neki, hogy most nem a legjobb idő a beszélgetésre, csak félreértelmezi, és még inkább rázendít.

A munkatársaknak szánt folyamatos figyelem igénye nem csak bosszantó, de hatással van a produktivitásra is. Mellette képtelenség dolgozni, ugyanis minden egyes alkalommal, amikor Emma úgy dönt, hogy újabb témát kell megbeszélni, mindenki másnak is meg kell állnia a munkával. Ez nem csak az egyén számára frusztráló, hanem az egész csapat munkáját is negatívan befolyásolja.

De miért van az, hogy Emma nem veszi észre, hogy zavaró a viselkedése?

 Talán nem is tudatosítja, hogy a folyamatos beszélgetéseivel és a figyelemeltereléseivel milyen hatással van másokra. Lehet, hogy csak a saját maga örömére beszél, anélkül, hogy figyelembe venné a körülötte lévőket és az őket érintő következményeket.

fecsegés, locsogás
Forrás: Shutterstock

Az ilyen típusú viselkedésnek azonban komoly következményei lehetnek. Nem csak a munkahelyi környezet romlik meg, hanem az emberek közötti kapcsolatok is meggyengülnek. Az emberek kezdik elveszíteni a türelmüket és a tiszteletüket egymás iránt, és ezáltal az összetartó csapatmunka is veszélybe kerül.

De mi a teendő ilyen helyzetekben? 

Az egyik megoldás az lenne, hogy megpróbáljuk őszintén és kedvesen megbeszélni Emmával, hogy milyen hatással van a viselkedése a többiekre és a munkahelyi légkörre. Természetesen ez nem könnyű feladat, és nem biztos, hogy mindig pozitív eredményt hoz, de megpróbálhatjuk rámutatni neki, hogy néha igenis fontos, hogy másokra is odafigyeljen, és ne csak saját magával törődjön.

Az másik megoldás az lenne, hogy bevonjuk a vezetőséget, aki jobb esetben segít megfelelően kezelni a kellemetlen helyzetet. Az vezetőség feladata, hogy megőrizze a munkahelyi környezetet és segítsen megoldani az ilyen konfliktusokat. Ha azonban semmi sem változik, akkor lehet, hogy az itt az ideje a váltásnak, bármiféle változásnak.

Végül is, mindenki érdemel egy tiszteletteljes és nyugodt munkakörnyezetet. Állandó ricsajban képtelenség dolgozni, az pedig, hogy mások folyamatosan beleszólnak mások munkájába anélkül, hogy kérdeznék, elviselhetetlenné tesz minden munkahelyet. Ezért fontos, hogy mindannyian megpróbáljuk tiszteletben tartani egymást és a másik igényeit. Így lehetőségünk nyílik arra, hogy hatékonyabban és békésebben dolgozzunk együtt, és elkerüljük az olyan bosszantó helyzeteket, mint amilyen Emma folyamatos fecsegése.

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.